Indlæser Begivenheder

« All Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Dyrdilmyris Forårsstævne DRL/WRL

21 april - 22 april

Dyrdilmyri byder velkommen til forårsstævne, der afholdes på Nørregårds 250m bane.

Stævnestart lørdag 21/4 og finaler søndag d. 22/4.
Der rides efter FEIF Rules and Regulations 2018.

 

HESTA GALLERY har sponsoreret pokaler til alle klasser til stævnet så husk at se forbi deres fine butik på stævnepladsen og besøg deres webshop.

Støt vores sponsore – Så støtter de os alle.

 

 

Startlister og resultater er online på IceTestNG ticker websiden. Der vil ændringer og resultater komme op så snart de er tastet ind.

Så er hjælperlisten her, se hvornår du skal hjælpe til med at gøre weekendens stævne til det hyggeligeste stævne i foråret 2018 😉

Indtjek:

Fredag fra kl. 18:00 til kl. 20:00

Lørdag fra kl. 07:30 til kl. 10:00.

 

Tidsplan Forårsstævne DRL/WRL 2018

Lørdag den 21. april
Kl. 8:30Ryttermøde
Kl. 8:45Dommermøde
Kl. 9:00F2 udtagelse
Kl. 10:05V2 udtagelse
Kl. 11:20Pause / Banepleje (15 min)
Kl. 11:35V1 udtagelse
Kl. 12:20V3 udtagelse
Kl. 13:05Frokost / Banepleje (45 min)
Kl. 13:50V5 udtagelse
Kl. 14:20T4 udtagelse
Kl. 14:35T2 udtagelse
Kl. 14:50T3 udtagelse
Kl. 16:00Pause / Banepleje (15 min)
Kl. 16:15T1 udtagelse
Kl. 16:50PP1 Stilpas
Kl. 17:35T5 udtagelse
Kl. 17:55T8 udtagelse
Kl. 18:15Slut
Søndag den 22. april
Kl. 9:00T3 B-finale
Kl. 9:20T4 A-finale
Kl. 9:50T5 A-finale
Kl. 10:10Pause / Banepleje (15 min)
Kl. 10:25V2 B-finale
Kl. 10:50T2 A-finale
Kl. 11:10V3 A-finale
Kl. 11:40V5 A-finale
Kl. 12:10T3 A-finale
Kl. 12:40Frokost / Banepleje (45 min)
Kl. 13:25P2 Speedpas
Kl. 13:55T1 A-finale
Kl. 14:25T8 A-finale
Kl. 14:45Pause / Banepleje (15 min)
Kl. 15:00V2 A-finale
Kl. 15:30F2 A-finale
Kl. 16:10V1 A-finale
Kl. 16:40Slut

 

Finale programmet kommer online tirsdag.

Der udbydes i alt 150 starter:
A-klasser: T1, T2, 4.1 (DRL/WRL)
B-klasser: T3, T4, 4.2, 5.2 (DRL/WRL)
C-klasser: T5, T8, 4.3, 4.5 (DRL)

Pas: PP1, P2 (DRL/WRL)

Husk: Vær opmærksom på de nye vaccinations regler i WRL klasser!

Tilmelding åbner d. 21/3-18 kl. 20:00. De første 24 timer er tilmelding kun åben for medlemmer af Dyrdilmyri, herefter kan alle tilmelde sig. Tilmeldingen starter som anført og slutter når der er fyldt op – dog senest den 15/4-18.
Det er rytternes eget ansvar at de ved tilmelding har den rigtige rytterlicens, i forhold til de klasser de tilmelder sig i.

Husk at angive korrekt ID nr. + navn på hesten ved tilmelding.

Der rides B-finaler i klasser med flere end 15 startende ryttere i indledende ridt. Der vil blive redet A-finaler i alle klasser med flere end 4 startende ryttere i indledende ridt. Skulle der være klasser, hvor der ikke rides A-finaler, vil der blive uddelt rosetter i disse på baggrund af karakterer fra indledende ridt.

Første start, inklusive fold, koster 500,- kr. for alle klasser, inkl. pas klasser – husk selv at medbringe foldmaterialer.
Efterfølgende starter koster 250,- kr. per start for alle klasser, inkl. pas klasser. Bokse kan købes for 600,- kr. pr. stk.

Max. 3 heste pr. rytter., ingen begrænsning i pas klasserne.

Der oprettes venteliste efter der eventuelt er fyldt op.

Vores kompetente dommerteam består af:
Karin Hassing
Lise Brouér
Pia Hansen
Lena Lennartsson
Per Kolnes
Dorthe Rostock

Stævneleder: Ivar Søeborg: fogedgaarden@live.dk

Sekretariat: Eva Maria Grout: glit2706@gmail.com

Koordinator: Jakob Damkjær: jakobtd@me.com

Stævneoversigt:
Program offentliggøres på klubbens hjemmeside senest 1 uge før stævnestart. Startlister offentliggøres aftenen inden stævnestart, og opslås på stævnepladsen.

Der vil være et velassorteret cafeteria på stævnepladsen.

Indtjek: Fredag fra kl. 18:00 til kl. 20:00 Lørdag fra kl. 07:30 til kl. 10:00.

Frameldinger: 
Skal senest ske 14 dage før stævnestart.

Kun ved fremvisning af læge- eller dyrlægeattest, tilbagebetales startgebyr. Boksleje tilbagebetales ikke.

Ved 14 dage til stævnestart – tilbagebetales startgebyr minus 200,- kr. – ved fremvisning af læge- eller dyrlægeattest. Boksleje tilbagebetales ikke.

ALLE deltagere tilkendegiver på tilmeldingen, at de er villige til at påtage sig en tildelt tjans på dagen – der vil naturligvis blive taget hensyn til hvornår man skal ride. Man kan komme til at være hjælper enten FØR, EFTER eller INDIMELLEM man selv skal ride – er dette ikke OK, skal man ikke tilmelde sig.

Se derfor efter medhjælperfortegnelsen, som kommer i forbindelse med programmet og vær klar til aftalt tid. Man skal selv finde en afløser, hvis man ikke kan varetage sin opgave.

Tilmelding: http://www.sporti.dk/event/activity.php?id=5174 

Detaljer

Start:
21 april
Slut:
22 april

Arrangør

Stævneudvalget

Sted

Nørregård
Valbyvej 44
Helsinge, 3200 Danmark
+ Google Map