Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

Dyrdilmyri Forårsstævne 2019 DRL/WRL

27 april - 28 april

Dyrdilmyri byder velkommen til forårsstævne, der afholdes på Nørregårds 250m bane.

Stævnestart lørdag 27/4 og finaler søndag d. 28/4.
Der rides efter FEIF Rules and Regulations 2019.


Tidsprogrammet for stævnet.

Lørdag den 27. april
08:00Ryttermøde
08:15Dommermøde
08:30F2 udtagelse
08:55V2 udtagelse
09:30F1 udtagelse
10:10Pause / Banepleje (15 min)
10:25V1 udtagelse
11:35V3 udtagelse
12:20Frokost / Banepleje (45 min)
13:05V5 udtagelse
13:55T4 udtagelse
14:25T2 udtagelse
14:45Pause / Banepleje (15 min)
15:00T3 udtagelse
16:00T1 udtagelse
16:35PP1 Stilpas
17:05T5 udtagelse
17:35T8 udtagelse
17:55Slut
Søndag den 28. april
08:00T3 B-finale
08:20V5 B-finale
08:50T4 A-finale
09:20V3 B-finale
09:50Pause / Banepleje (15 min)
10:05F1 A-finale
10:50T5 A-finale
11:10V2 B-finale
11:40Frokost / Banepleje (45 min)
12:25T2 A-finale
12:55V3 A-finale
13:25V5 A-finale
13:55T3 A-finale
14:25P2 Speedpas
14:45Pause / Banepleje (15 min)
15:00T1 A-finale
15:30T8 A-finale
16:00V2 A-finale
16:30F2 A-finale
17:15V1 A-finale
17:45Slut

Der udbydes i alt 160 starter:

  • A-klasser: T1, T2, 4.1, 5.1 (DRL/WRL)
  • B-klasser: T3, T4, 4.2, 5.2 (DRL/WRL)
  • C-klasser: T5, T8, 4.3, 4.5 (DRL)
  • Pas: PP1, P2, P3 (DRL/WRL)

Husk: Vær opmærksom på de nye vaccinations regler fra 2019 i alle klasser!

Tilmelding åbner d. 31/1-19 kl. 20:00. De første 24 timer er tilmelding kun åben for medlemmer af Dyrdilmyri, herefter kan alle tilmelde sig. Tilmeldingen starter som anført og slutter når der er fyldt op – dog senest den 10/4-19.

Det er rytternes eget ansvar at de ved tilmelding har den rigtige rytterlicens, i forhold til de klasser de tilmelder sig i.

Husk at angive korrekt ID nr. + navn på hesten ved tilmelding.

Der rides B-finaler i klasser med flere end 15 startende ryttere i indledende ridt. Der vil blive redet A-finaler i alle klasser med flere end 4 startende ryttere i indledende ridt. Skulle der være klasser, hvor der ikke rides A-finaler, vil der blive uddelt rosetter i disse på baggrund af karakterer fra indledende ridt.

Første start, inklusive fold, koster 600,- kr. for alle klasser, inkl. pas klasser – husk selv at medbringe foldmaterialer.
Efterfølgende starter koster 250,- kr. per start for alle klasser, inkl. pas klasser.

Bokse kan købes for 600,- kr. pr. stk.

Der oprettes venteliste efter der eventuelt er fyldt op.

Årets dommerteam ved forårsstævnet består af:

  • Åsa William – Sverige (FEIF)
  • Gudmunder Snorri Olafson – Island (FEIF)
  • Lise Brouér – Danmark (FEIF)
  • Pia Hansen – Danmark (FEIF)
  • Anna Andersen – Finland (FEIF)
  • Stine J. Nielsen – Danmark

Stævneleder: Jakob Damkjær

Stævneoversigt:
Program offentliggøres på klubbens hjemmeside senest 1 uge før stævnestart. Startlister offentliggøres aftenen inden stævnestart, og opslås på stævnepladsen.

Der vil være et velassorteret cafeteria på stævnepladsen.

Indtjek: Fredag fra kl. 18:00 til kl. 20:00 Lørdag fra kl. 07:30 til kl. 10:00.

Frameldinger: 
For at få refunderet startgebyret, minus 200,- kr. skal framelding ske senest 14 dage før stævnestart. Læge- eller dyrlægeattest skal fremvises.

Boksleje tilbagebetales ikke.

ALLE deltagere tilkendegiver ved tilmeldingen, at de er villige til at påtage sig en tildelt tjans på dagen – der vil naturligvis blive taget hensyn til hvornår man skal ride. Man kan komme til at være hjælper enten FØR, EFTER eller INDIMELLEM man selv skal ride – er dette ikke OK, skal man ikke tilmelde sig.

Se derfor efter medhjælperfortegnelsen, som kommer i forbindelse med programmet og vær klar til aftalt tid. Man skal selv finde en afløser, hvis man ikke kan varetage sin opgave.

Mødested/startsted
Nørregård, Valbyvej 44, 3200 Helsinge, Danmark

Detaljer

Start:
27 april
Slut:
28 april

Sted

Nørregård
Valbyvej 44
Helsinge, 3200 Danmark

Arrangør

Stævneudvalget